Case Study Ewosoft

Thalgo La Beauté Marine

Symbioza sprzedaży offline i online według Thalgo Polska

  Cel

Stworzenie zautomatyzowanych procesów sprzedaży B2C i B2B

 Integracja

Comarch ERP XL
Dotpay
SMS Polkomtel

 Wskaźnik

{{percmaxnr}}

% wzrostu sprzedaży

Internet otworzył przed klientem całkiem nowe drzwi do sklepu. Bycie online i wyszukiwanie informacji również bywa impulsem do odwiedzania placówek stacjonarnych. Tutaj ogromnie cenne są dane o dostępności towaru w sklepach. 

Jak jednocześnie prowadzić sklep internetowy i efektywną sieć sprzedaży offline? Jak transparentnie rozliczać się z partnerami oraz motywować ich do sprzedaży Twoich produktów? Czy da się łączyć biznes offline z możliwościami, które daje dziś online?

Przed podobnym dylematem stanęła firma Thalgo Polska – francuski producent profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji. Misją laboratorium, które jest autorem kilkunastu patentów z zakresu kosmetologii, jest tworzenie naturalnych produktów na bazie wyciągu z alg morskich. Ta międzynarodowa marka jako kanał sprzedaży swoich produktów wybrała autoryzowane salony kosmetyczne, SPA i hotele. W ponad 600 obiektach klienci mogą nie tylko zakupić kosmetyki, ale również poddać się specjalnym zabiegom kosmetycznym opatentowanym przez Thalgo Polska.

Transparentność w kontaktach z partnerem zapewnia automatyka

Aby móc dostarczać do kilkuset autoryzowanych punktów produkty marki Thalgo, konieczne było stworzenie systemu B2B. Dzięki niemu partnerzy mogą zamawiać kosmetyki do swoich placówek, a na ich bazie dokonywać zabiegów pielęgnacyjnych oraz prowadzić ich sprzedaż.

Z czasem pojawiła się jednak potrzeba zwiększenia sieci sprzedaży, świadomości marki wśród klientów oraz podniesienia jakości obsługi. W związku z tym zarząd Thalgo Polska zdecydował się na stworzenie sklepu internetowego – nowego kanału sprzedaży dla klientów indywidualnych.

Salony SPA, studia kosmetyczne i hotele zrzeszone w sieci Thalgo Polska miały obawy w związku z otwarciem kanału online. Sprzedaż kosmetyków w salonie stanowiła w końcu ich realny dochód. Dlatego przedsiębiorstwo stanęło przed problemem pogodzenia interesów dwóch stron – wymagań partnerów, którzy nie chcieli dopuścić do zmniejszenia swoich zysków, oraz potrzeb klientów indywidualnych, chcących mieć dostęp do swoich ulubionych kosmetyków za pomocą internetowych kanałów sprzedaży.

Rozwiązaniem dla obu stron było stworzenie programu partnerskiego. Zakłada on, że podczas zakupów e-klient wskazuje partnera, który skierował go do sklepu internetowego Thalgo Polska. Na tej podstawie wdrożona w sklepie internetowym funkcja od Ewosoft pozwala na automatyczne obliczanie marży od sprzedaży i dopisanie jej do „rachunku” danego partnera (gratyfikacja).

Thalgo Polska zależało również na tym, by rozwiązanie było w 100% skuteczne. Brak transparentności i opóźnienia wynikające z systemowych ograniczeń mogłyby prowadzić do zaburzeń relacji z partnerami handlowymi oraz konfliktów. Ewosoft umożliwił więc wgląd podmiotom w cały proces, który odbywa się w pełnej automatyzacji bez udziału czynnika ludzkiego. Dzięki temu jest również niezawodny.

Optymalizacja sklepu i systemu ERP pod potrzeby biznesu

Budowa sklepu internetowego rozpoczęła się od integracji z systemem magazynowo-księgowym. Thalgo Polska miało już w swoich strukturach wdrożone rozwiązanie Comarch ERP XL. Nie był on jednak w stanie zaspokoić wszystkich specyficznych potrzeb firmy, której działalność opierała się również na sprzedaży w sieci partnerskiej.

Systemy ERP, bazujące na pewnych schematach i logice biznesowej, nie pozwalają wdrożyć elastycznych zmian dopasowanych do stylu działania marki. Dlatego zdecydowano się projekt firmy Ewosoft, która dysponuje rozwiązaniami pozwalającymi rozszerzyć funkcjonalność schematycznych systemów do zarządzania.

Po integracji Comrach ERP XL z rozwiązaniem ewosoftB2C.net Platform (za pomocą ewosoftCONECT.net) udało się stworzyć sklep internetowy połączony z systemem do zarządzania w Thalgo Polska. Rozwiązanie od Ewosoftu wyposażyło e-sklep w takie funkcje, jak: gwarantowane stany magazynowe i ich aktualizacja w czasie rzeczywistym oraz transakcyjność procesu. Dla francuskiej marki rozpoczęła się era, kiedy klient mógł zamówić swoje ulubione kosmetyki prosto do domu, a placówki zrzeszone w sieci partnerskiej nadal mogły czerpać zyski z takiego rozwiązania. Thalgo Polska udało się doprowadzić do sytuacji, w której obie strony współpracują na zasadzie win-win.

Wdrożenie własnego programu partnerskiego okazało się możliwe dzięki dużej elastyczności systemów Ewosoft

Zmiany, które generują duże zyski

Przykład Thalgo Polska to przede wszystkim dowód na to, jakie wymierne korzyści przynosi dostosowanie zakupionego systemu do zarządzania do swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki rozwiązaniom Ewosoftu Thalgo Polska mogło:

  • otworzyć nowy kanał sprzedaży dla klientów indywidualnych z takimi funkcjonalnościami, jak gwarantowane stany magazynowe czy transakcyjność, co w efekcie przekłada się na większą satysfakcję klienta;
  • zautomatyzować proces realizacji programu partnerskiego w ramach sieci sprzedaży – proces jest jasny, niezawodny i dostępny dla wszystkich partnerów 24/7, dodatkowo daje wgląd w transakcje w sklepie internetowym wykonane na koncie danego partnera;
  • prognozować zamówienia na podstawie historii tych dotychczasowych;
  • zagwarantować wysoką jakość i niezawodność systemu dzięki jego bezobsługowości;
  • wdrożyć automatyczną księgowość;
  • dostosować system ERP do własnych specyficznych potrzeb.

Doprowadzenie do sytuacji, w której i klient, i partner są wygranymi, to jedyna droga do sukcesu firmy

Każde przedsiębiorstwo działa według specyficznych procedur i schematów. Produkty Ewosoft pozwalają dostosować system ERP do potrzeb firmy, dzięki czemu nie musi ona zmieniać modelu zarządzania, aby móc korzystać z przeznaczonego do tego systemu. Warto szukać rozwiązań, które uzupełnią ich funkcjonalność, pozytywnie wpłyną na zwiększenie sprzedaży i zadowolenia klientów oraz partnerów.

Naszym zdaniem to narzędzia muszą dopasować się do biznesu, a nie na odwrót.
Jeżeli szukasz podobnego rozwiązania.

Skontaktuj się z nami