Case Study Ewosoft

TESCO Polska

TESCO Polska z nowoczesnym systemem zarządzania usługami reklamowymi

  Cel

Zautomatyzowanie procesów zarządzania usługami reklamowych w sieci sprzedaży Tesco Polska

 Rozwiązanie

Tesco Media Services

 Integracja

 Wskaźnik

{{percmaxnr}}

milionów klientów tygodniowo

Wszędzie, gdzie działamy, chcemy być częścią pozytywnej zmiany i wspierać naszych klientów, pracowników czy społeczności skupione wokół nas. Wiemy, że za każdym produktem, jaki sprzedajemy, stoją ludzie i firmy, które z nami współpracują. My zaś chcemy jeszcze lepiej z nimi współpracować, by stale rozwijać naszą firmę.

Tesco Polska

W 1998 r. Tesco otworzyło swój pierwszy hipermarket w Polsce. To było ogromne wydarzenie – na otwarcie przybyło 40 tys. ludzi! Prawie 20 lat później Tesco jest siecią ponad 400 punktów sprzedażowych, które codziennie odwiedza 5 mln Polaków.

 

Według badań aż 78% klientów podejmuje decyzję o zakupie produktu w sklepie. 1/3 z nich dopiero dzięki reklamom w sklepie dowiaduje się o nowych produktach. Jeżeli dodamy do tego, że 70% kupujących ma pozytywne doświadczenie z promocjami w takim punkcie sprzedaży, łatwo zrozumieć, że powierzchnia sklepowa to przedmiot zainteresowania wielu producentów i agencji reklamowych, które chcą zaprezentować tu konsumentowi swój produkt z jak najlepszej strony.

W początkowym okresie rezerwacją i planowaniem akcji reklamowych dla dostawców zajmował się dedykowany zespół. Wraz z rozwojem możliwości promocyjnych oraz wzrostem zainteresowania różnymi formami reklamy zrodziła się potrzeba zbudowania narzędzia służącego do sprawnego i efektywnego zarządzania tą sferą działalności Tesco.

Wszystkie możliwości reklamowe w jednym miejscu

W odpowiedzi Ewosoft opracował i wdrożył dedykowaną aplikację webową Tesco Media Services. Składa się ona z trzech poziomów koniecznych do zarządzania usługami reklamowymi w obiektach Tesco w całej Polsce. Rozwiązanie oparto o trzy podstawowe moduły.

Pierwszy moduł to wielowymiarowa macierz ofertowa, czyli możliwości promocyjne Tesco Polska. Uwzględnia ona liczbę sklepów, dostępną w nich powierzchnię reklamową, pojemności i formaty (np.: standy, degustacje, reklama TV czy promocja przy kasie) i same produkty będące w ofercie Tesco. Macierz stanowi bazę funkcjonowania systemu.

Dzięki niej w drugim module agencje reklamowe mogą wskazać zapotrzebowanie na akcję promocyjną swoich partnerów, którzy są dostawcami dla Tesco, tj.: wybrać konkretną placówkę, rodzaj promocji i produktu, zapotrzebowanie na dostęp do prądu, wody i wielkość potrzebnej powierzchni oraz dokonać rezerwacji. W ramach tego modułu system automatycznie pilnuje przestrzeni, czyli nie dopuszcza, by w tym samym miejscu mogły odbywać się dwie akcje (pilnowanie stanów magazynowych). Na tym etapie agencja otrzymuje również szacunkowy koszt przeprowadzenia takiej promocji.

W trzecim module, przeznaczonym dla operatora Tesco, generowane są tygodniowe raporty obłożenia akcjami reklamowymi w danym obiekcie. Raport może być generowany pod kątem agencji, produktu lub dostawcy. Operator zatwierdza zgłoszone animacje, po czym uruchamiany jest proces generowania dokumentów sprzedażowych, informacji zwrotnej do agencji z pozwoleniem na organizację akcji oraz alert dla poszczególnych sklepów.

Każdy obiekt Tesco ma dostęp do systemu, w którym zagregowane są informacje na temat zgłoszonych animacji. Dzięki temu obsługa sklepu może przygotować dostęp do elementów wskazanych w zamówieniu przez agencję.

System przyspieszył pracę działu Tesco oraz podniósł jakość oferowanych przez niego usług 

W aplikację wbudowaliśmy cennik, gwarancję i zadowolenie partnera

Rozwiązanie Tesco Media Services jest produktem dedykowanym dla działów marketingu i sprzedaży powierzchni reklamowych w dużych sieciach handlowych. Dzięki niemu:

  • proces bookowania terminów i miejsca promocji artykułów dla agencji reklamowych oraz dostawców jest w pełni zautomatyzowany;
  • zarówno klient, jaki i sklep otrzymują gwarancję rezerwacji – oznacza to m.in., że ryzyko reklamowania się dwóch, konkurencyjnych wobec siebie, firm w tym samym czasie jest niemożliwe;
  • klient otrzymuje precyzyjną informację o kosztach przeprowadzenia promocji dzięki modułowi, który automatycznie przelicza potrzeby na koszty według ustalonego cennika; to rozwiązanie umożliwiło skrócenie czasu i pracy nad wyceną do minimum;
  • zautomatyzowany został również proces decyzyjności na linii: agencja–centrala Tesco–sklepy;
  • zwiększono efektywność zarządzania usługą w firmie;
  • zautomatyzowano proces księgowy związany z obsługą agencji reklamowych;
  • obieg dokumentów związanych z usługą odbywa się wewnątrz aplikacji;
  • umożliwiono generowanie zróżnicowanych raportów sprzedażowych w dowolnych okresach rozliczeniowych;
  • zredukowano koszty obsługi działu, co pozwoliło alokować pracowników w innych zespołach – proces rezerwacji całkowicie przejęło rozwiązanie informatyczne.

Złożone procesy przekładamy na prosty język automatyzacji 

Rozwiązanie Ewosoft w postaci aplikacji webowej stworzonej na potrzeby Tesco Polska jest innowacyjnym podejściem do tematu sprzedaży złożonych usług zależnych od wielu czynników zewnętrznych. Dzięki niemu firma może obsłużyć praktycznie nieskończoną liczbę dostawców oraz zagwarantować realizację usług promocyjnych. Zautomatyzowany proces przyspieszył prace nie tylko w Tesco, ale również po stronie jego partnerów. Jedną z cech opracowanego narzędzia Ewosoftu jest jego skalowalność, zatem aplikacja jest nie tylko innowacyjna i bezpieczna, ale również może być zastosowana w dowolnej branży.

Naszym zdaniem to narzędzia muszą dopasować się do biznesu, a nie na odwrót.
Jeżeli szukasz podobnego rozwiązania.

Skontaktuj się z nami