Case Study Ewosoft

Polskie Koleje Linowe

PKL wychodzi naprzeciw oczekiwaniom turystów i narciarzy

  Cel

Automatyzacja procesu zakupu usług oferowanych przez Grupę PKL

 Integracja

Comarch ERP XL
SKIDATA
Dotpay

 Wskaźnik

{{percmaxnr}}

ośrodków w Polsce

Zależy nam przede wszystkim na tym, by nasi klienci nie musieli stać w kolejce do kas. Zadbaliśmy o to, aby wszystkie formalności mogli załatwić w sposób szybki, prosty i komfortowy na naszej stronie internetowej lub poprzez aplikację mobilną. Dzięki temu po przyjeździe do ośrodka mogą od razu korzystać z atrakcji.

Patryk Białokozowicz, członek zarządu Polskich Kolei Linowych
(dla Dziennika Polskiego)

Kolej linowa na Kasprowy Wierch to najpopularniejsza atrakcja w polskich górach, dzięki której każdy może podziwiać piękno Tatr.

Jeszcze kilka lat temu kojarzyła się głównie z kilkugodzinnym staniem w kolejce po bilet, konikami i brakiem informacji o odwołanych kursach. Dziś, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wdrożonym przez PKL S.A., zdobywając górskie szczyty, można martwić się tylko o pogodę.

Misją Polskich Kolei Linowych jest świadczenie kompleksowych usług w zakresie turystyki górskiej poprzez stały rozwój ich jakości dla turystów i narciarzy. Aby każdy klient mógł bez przeszkód cieszyć się przyrodą oraz atrakcjami, jakie oferują polskie góry, Grupa PKL postawiła sobie za cel ułatwienie turystom dostępu do wszystkich oferowanych usług. Dzięki integracji licznych istniejących już systemów i zastosowaniu automatyzacji procesu zakupu biletów we wszystkich swoich obiektach cel stał się możliwy do osiągnięcia. Projekt zrealizowała firma Ewosoft, która od 6 lat współpracuje z Grupą PKL, dostarczając jej dedykowane rozwiązania informatyczne.

Wykorzystanie gotowego rozwiązania do niestandardowego zastosowania

PKL to obecnie 7 ośrodków w Tatrach i Beskidach, zintegrowanych za pomocą istniejącego w firmie systemu do zarządzania. Największym wyzwaniem było dostosowanie wdrożonego już systemu ERP Comarch ERP XL do specyficznych potrzeb firmy, tj. stworzenie narzędzia, które będzie umożliwiało dostęp do wszystkich obiektów i usług za pomocą jednego, wygodnego dla turystów i narciarzy rozwiązania. Tak powstał PKLpass, czyli uniwersalna i spersonalizowana karta. Umożliwia ona zakup oraz doładowanie dowolnych biletów i skipassów w kasach biletowych, biletomatach, sklepie online, a także za pomocą aplikacji mobilnej.

Bazując na standardowym oprogramowaniu, uruchomiliśmy szereg nowych funkcjonalności

Liczby sprzedanych biletów pilnuje dziś automatyka

PKLpass to karta zbliżeniowa, w którą zaopatrzyć się może każdy klient PKL. Dzięki wdrożeniu rozwiązania ewosoftB2C.net Platform, zintegrowanego z działającymi w firmie systemami SKIDATA i Comarch ERP XL, możliwe było:

 • uproszczenie dostępu klientów do usług PKL;
 • poszerzenie wachlarza usług Grupy PKL;
 • udostępnienie usług w formie biletów tradycyjnych, biletów elektronicznych oraz doładowanie karty PKLpass;
 • informowanie o dostępności produktów w czasie rzeczywistym (gwarantowane aktualne stany magazynowe);
 • pilnowanie transakcyjności, czyli synergia systemu sprzedaży online z offline,
 • podpowiadanie możliwych dostępnych godzin wyjazdu na górę wraz z procentowym obłożeniem;
 • obsługa programu lojalnościowego;
 • zabezpieczenie przed tzw. konikami, czyli masowym wykupywaniem biletów;
 • integracja wszystkich obiektów i usług oferowanych przez PKL S.A.

A co jeżeli kolej nie pojedzie?

Aura w górach potrafi zmienić się w ciągu zaledwie kilku chwil. Złe warunki pogodowe są niebezpieczne dla osób podróżujących koleją. System ewosoftB2C.net Platform jest zintegrowany z danymi meteorologicznymi, dzięki czemu w czasie rzeczywistym:

 • użytkownik jest na bieżąco informowany o zawieszonych kursach,
 • w przypadku zawieszenia kursu klient otrzymuje od razu informację na ten temat i następuje automatyczny zwrot należności na jego konto.

Nie chodzi o to, by dopasować biznes do systemu zarządzania. Wyzwaniem jest dostosować możliwości narzędzia do specyfiki działalności firmy

Zadaniem stojącym przed Ewosoft było maksymalne wykorzystanie istniejących rozwiązań (wdrożonych wcześniej, niekompatybilnych ze sobą systemów) i połączenie ich w spójną całość, która gwarantuje komfortowy dostęp do wszystkich usług oferowanych przez PKL S.A. Bazując na standardowym oprogramowaniu, możliwe stało się uruchomienie szeregu nowych funkcjonalności, jakie w pełni zaspokoiły oczekiwania Grupy PKL, a przede wszystkim narciarzy i turystów korzystających z PKLpass. Obecnie, bez straty czasu poświęcanego na stanie w kolejkach, można zakupić bilety i skipassy, zapoznać się z cennikami, dostępnością tras i wyciągów, a także sprawdzić warunki pogodowe panujące w newralgicznych punktach – wszystko to za pomocą telefonu.

„Kolejkom do kolejki mówimy stanowcze nie!” – to hasło chyba najlepiej podsumowujące zmiany, jakie zaszły w Grupie PKL w ostatnich latach. Co najważniejsze – kolejki do kas PKL na stałe zniknęły z krajobrazu polskich gór!

Naszym zdaniem to narzędzia muszą dopasować się do biznesu, a nie na odwrót.
Jeżeli szukasz podobnego rozwiązania.

Skontaktuj się z nami