Case Study Ewosoft

Mount Blanc

Tabliczka belgijskiej czekolady i szczypta automatyki, czyli przepis na biznes od Mount Blanc

  Cel

Automatyzacja procesów zamówień B2B w sieci sprzedaży w systemie franczyzowym

 Integracja

Comarch Optima
DPD
PAYBACK

 Wskaźnik

{{percmaxnr}}

pijalni czekolady w Polsce

Franczyza to popularny system sprzedaży oparty na ciągłej współpracy niezależnych od siebie podmiotów. W tym modelu działa obecnie wiele marek rozpoznawalnych na całym świecie. Sukces przedsiębiorców, którzy funkcjonują w ramach franczyzy, zależy od wielu czynników. Podstawą są tu jednak zawsze wartości, jakimi kierują się w swoich biznesach.

System franczyzowy musi być oparty nie tylko o jasny model zarządzania biznesem, ale również o takie wartości, jak partnerstwo, zaufanie i transparentność. Franczyzodawcy mogą sami starać się o nie dbać lub pozwolić, by wyręczył ich w tym odpowiedni system informatyczny. Tego rodzaju rozwiązanie wybrała polska firma Mount Blanc – właściciel sieci pijalni czekolad i kawy oraz producent pralinek.

System B2B spełnia wszystkie zasady systemu franczyzowego

Mount Blanc to obecnie sieć 23 lokali w całej Polsce. W początkowym okresie istnienia Mount Blanc operował na systemie do zarządzania, który nie pozwalał na bezobsługową synchronizację stanów magazynowych i zamówionych towarów przez franczyzobiorców. Zadaniem postawionym przez właścicieli firmy Mount Blanc przed zespołem Ewosoft było stworzenie narzędzia pozwalającego zautomatyzować procesy zamówień B2B.

Po zintegrowaniu systemu ERP za pomocą ewosoftCONNECT.net można było wdrożyć całą funkcjonalność, jaką oferuje rozwiązanie ewosoftB2B.net Platform. Pozwala ono przyspieszyć pracę w sferze dostaw oraz rozliczeń z właścicielami pijalni czekolad. Zadania, które dotychczas musiały być wykonywane ręcznie, takie jak przyjmowanie zamówień, teraz mogą odbywać się bezobsługowo również dzięki dodatkowym funkcjonalnościom oferowanym przez Ewosoft.

Transparentność i automatyzacja to najważniejsze cechy systemu B2B wdrożonego w Mount Blanc

W ramach narzędzia ewosoftB2B.net Platform wdrożono obieg dokumentów. Implementacja takiego rozwiązania konieczna była przede wszystkim po stronie franczyzobiorców, gdzie zamówienie towaru kompletowane jest przez pracownika, ale to kierownik lub właściciel pijalni musi je zatwierdzić w systemie. Również po stronie franczyzodawcy właściwy obieg dokumentów ma niebagatelne znaczenie. Dzięki niemu tuż po przyjęciu zamówienia od lokalu można przejść do realizacji zlecenia, następnie automatycznie wystawić fakturę oraz zamówić kuriera, by na drugi dzień potrzebne pralinki i czekolady dostarczono do pijalni.

System franczyzowy zakłada, że część kosztów działań związanych z marką pokrywane jest z obrotów wszystkich partnerów, a realizowane przez spółkę matkę. Są to m.in. zadania związane z marketingiem i reklamą. Franczyzobiorcy nie muszą martwić się o promocję swoich lokali, a marka – dzięki centralnemu zarządzaniu jej wizerunkiem – utrzymuje spójną komunikację.

Ewosoft stworzył dedykowaną funkcję w systemie B2B, która umożliwia zarządzanie wielkością wydatków marketingowych w zależności od aktywności franczyzobiorcy. Na podstawie danych założeń pozwala w sposób automatyczny i transparentny dzielić się wysokością kosztów związanych z budżetem marketingowym marki.

Rozwiązaniem na rozliczanie kosztów wspólnych w systemie franczyzowym może być automatyka

System informatyczny nie zastąpi budowania dobrych relacji, ale może je pozytywnie wzmocnić

Franczyza wymaga perfekcyjnej współpracy obu stron układu. Rozwiązanie Ewosoftu to przejrzyste i szybkie narzędzie do zamawiania towarów, które dodatkowo:

  • ma możliwość kilkustopniowego zatwierdzania zamówienia po stronie franczyzobiorcy (na linii pracownik–kierownik–właściciel pijalni);
  • dzięki integracji z systemem magazynowo-księgowym umożliwia dostęp do stanów magazynowych online;
  • pozwala na automatyzację procesu zamówień towarów;
  • umożliwia obieg dokumentów w systemie, co w efekcie przyspiesza proces decyzyjny i zmniejsza liczbę obowiązków związanych z księgowością;
  • podnosi poziom satysfakcji partnerów dzięki wygodnym interfejsom do realizacji zamówień;
  • pozwala w sposób automatyczny i transparentny dzielić się wysokością kosztów związanych z budżetem marketingowym brandu.

Konieczność podtrzymywania ciągłych relacji z partnerami biznesowymi wymusza wdrożenie rozwiązań opartych o automatykę

Automatyzacja zarządzania zamówieniami produktów to nie tylko poprawa funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przemyślany, szybki oraz niezawodny system informatyczny oferowany przez Ewosoft pozwala budować długotrwałe i dobre relacje między partnerami, tym samym przyczyniając się do ich rynkowego sukcesu.

Naszym zdaniem to narzędzia muszą dopasować się do biznesu, a nie na odwrót.
Jeżeli szukasz podobnego rozwiązania.

Skontaktuj się z nami